צריך ללמוד את העניין הזה מהיבטים מסוימים, כמו התקנה נכונה, בעיות נפוצות: המים אינם חמים מספיק, דוד השמש אינו מתפקד כשורה (בהתחשב בנזק לפאנל מים סולאריים, קרע בצינור מים, דליפת שסתום ועוד) לעיתים כדאי לתקן את הדברים הללו בזמן, אך במידה ולא, תגלו שטמפרטורת המים תעלה ועליכם לנקות את ההתייבשות באופן קבוע.

כמה זמן ניתן להחזיק עם מערכת החימום שלנו?

 בד"כ למערכת חימום מים אחריות של כמה שנים טובות מהיצרן. כאשר הם מותקנים כראוי, רוב המערכות, כולל כל החלקים, יכולות לשרוד עד 20 שנה. מערכות דוד שמש רבות שהותקנו בשנות השמונים פועלות עד היום.

התקנה ותחזוקה חשובים מאוד לדודי שמש

התקנה נכונה של דודי שמש תלויה בגורמים רבים. גורמים אלה כוללים משאבים סולאריים, אקלים, דרישות קוד בנייה מקומיות ונושאי בטיחות.

לאחר ההתקנה, תחזוקה נכונה של המערכת תשמור על הפעלה חלקה. מערכות פסיביות אינן דורשות תחזוקה רבה. עבור מערכות אקטיביות, דונו בדרישות התחזוקה עם ספק המערכת והתייעצו במדריך הבעלים של המערכת. אינסטלציה ורכיבי חימום מים קונבנציונליים אחרים דורשים תחזוקה זהה למערכות המקובלות. יתכן ויהיה צורך לנקות באקלים יבש בו מי גשם אינם מספקים שטיפה טבעית.

תחזוקה שוטפת במערכות פשוטות יכולה להיות נדירה כמו בכל 3–5 שנים, רצוי על ידי קבלן סולארי. מערכות עם רכיבים חשמליים בדרך כלל דורשות חלק או שניים חלופי לאחר 10 שנים.

מדוע יש לתחזק דודי שמש?

מערכת תרמית סולארית צפויה לשרוד יותר מעשרים שנה ועם התחזוקה אסור לאבד את היעילות. עליכם לצפות שיסופקו עם אחריות יצרן, אחריות של עשר שנים על הקולט עצמו. המתקין שלך אמור לספק לך אחריות על חומרים ועבודה.

על רכיבים במערכת תרמית סולארית מקבלים בדרך כלל אחריות הרבה יותר קצרה. 2-3 שנים הוא זמן די סטנדרטי (תלוי ברכיבים).

המשאבה, למשל, עשויה להזדקק להחלפה לאחר כעשר שנים למרות שהיא מרכיב זול יחסית. חלקים אחרים שעשויים להזדקק להחלפה הם רכיבים חשמליים כמו הבקר. ישנם סוגים שונים של דודי שמש אשר דורשים סוגים שונים של תחזוקה וישתנו בהתאם לפרויקט האישי שלכם.

בתנאי שהמערכת הותקנה כראוי, תצטרך לבצע מעט מאוד תחזוקה לאורך החיים של המערכת, עם זאת, ישנם כמה דברים שידרשו לתחזוקה תקופתית. דרישות תחזוקה כאלה יהיו לבחון את לחץ נוזל המשאבה על בסיס שנתי שכן יתכן ויהיה צורך להתמלא בכל כמה שנים וגם לבדוק את רמות ה- PH והחלפת נוזל הקירור. מרבית סוגיות התחזוקה מוכתבות על ידי תנאים סביבתיים כמו מיקום ההתקנה ותנאי מזג האוויר.

ניקוי קל של הפנלים עשוי להידרש להסרת כל הצטברות לכלוך, אך מי גשם וזווית הלוח ידאגו לרוב הלכלוך.

המתקין שלך יכול לייעץ לך בהמשך בכל נושא התחזוקה הכללי הנוגע למערכת הספציפית שלך. אפילו לאחר עלויות תחזוקה והתקנה, מערכת חימום תרמית סולארית היא השקעה נהדרת המציעה יתרונות רבים ולא רק החיסכון הברור בחשבונות החימום שלך.